2018-09-28/30 TKD MORAVIA OPEN 2018 w Ostrawie

Bramborky a Hranlky… czyli Taekwon-do Moravia Open 2018 w Ostrawie Czeskiej….

 

Jeszcze nie opadły emocje po udanym wyjeździe na silnie obsadzone międzynarodowe zawody Taekwon-do Moravia Open 2018, które odbyły się w dniach 29-30 września 2018 r. w Czeskiej Ostrawie, a w których uczestniczyli zawodnicy ze Szkoły Taekwon-do ITF „Hwa-Rang” z Drzonowa i Dźwirzyna. Było to już trzeci udział naszych uczniów w zawodach rangi międzynarodowej – poprzednie dwa odbyły się w czeskim Nymburku koło Pragi.

Siedemnastu adeptów oraz startujący pod barwami Hwa-Rang pan Matthew Kolikow z Kołobrzeskiej Szkoły TKD Jul-Dong zdobyło łącznie 8 medali w tym 4 złote i 4 brązowe w takich dyscyplinach jak układy formalne, techniki specjalne. Nowością tych zawodów był udział najmłodszych adeptów w walkach na piankowe pałki – tzw “kalaki”.

Na podium stanęli:

 1. Matthew Kolikow (I dan) – złoto w układach formalnych. brąz w technikach specjalnych
 2. Martyna Warlikowska – (4 cup) – złoto w technikach specjalnych, brąz w układach formalnych
 3. Gracjan Ziemiański (4 cup) – złoto w układy formalne;
 4. Dawid Mleczko (8 cup) – złoto w technikach specjalnych;
 5. Kacper Czołnowski (4 cup) – brąz w układach formalnych
 6. Jefimczyk Krzysztof (8 cuo) – brąz w układach formalnych

W śród wyżej wymienionych szczególnie ciężką przeprawę miała Martyna Warlikowska, która pokonała aż 35 zawodników!

Bez medali, lecz godnie naszą gminę, klub i Polskę reprezentowali

 1. Bartwanowicz Jakub;
 2. Biedrzycka Martyna;
 3. Czołnowska Maja;
 4. Dołęgowska Zuzanna;
 5. Marucik Aleksander;
 6. Skubisz Bartosz;
 7. Skubisz Jakub;
 8. Skwarek Marcelina;
 9. Sobczak Marcel;
 10. Warlikowska Maja;
 11. Wolak Grzegorz.

Wśród wyżej wymienionych Grzesiu Wolak otarł się o podjum, lecz zabrakło szczęścia.

Wszystkim uczestnikom i trenerowi dziękujemy!

Zawody odbyły się w odrestaurowanym zespole zabytkowych hal fabrycznych, co już samo w sobie było ciekawą atrakcją urbanistyczną. Udział w nich wzieło ponad 400 zawodników z 10 krajów.

Wyjazd do Ostrawy w Czechach rozpoczął się tuż po północy, tak dotrzeć do celu przed południem. Wszystkie wyjazdy na zawody organizowane przez Stowarzyszenie są połączone z elementem edukacji a czasem i rozrywki. Nie inaczej było i tym razem. Na ten dzień (a pogoda nam bardzo sprzyjała) zaplanowano zwiedzanie kopalni-muzeum Landek leżącej tylko około 6 kilometrów o centrum Ostravy. Sama kopalnia sięgająca 622 metry pod ziemią, z punktu widzenia geologii, archeologii i historii to wyjątkowy okaz w skali światowej. Kopalnia Landek to obecnie park z unikatową fauną i florą, przeznaczony do uprawiania sportu i rekreacji. Węgiel w tym miejscu na skalę przemysłową rozpoczęto wydobywać około 200 lat temu, jednak ślady wykorzystywania węgla przez ludzi sięgają 30 tysięcy lat wstecz. Grupa została oprowadzona przez emerytowanego Górnika, który z pasją wyjaśnił jak powstaje węgiel, jaki związek z węglem mają dinozaury, czym jest antracyt i na czym polega unikalność tutejszego złoża. Przewodnik warunki wydobycia w tej kopalni, jak również złoża znajdujące się po stronie polskiej. Dzieci dowiedziały się również jak wyglądało wydobycie węgla przez w XVII-XIX wieku, a także że wówczas w kopalniach już pracowali ich rówieśnicy. Ciekawą częścią wycieczki był wykład połączony z wystawą dotyczącą historii ratownictwa górniczego jak również przejazd kolejką kopalnianą. Pierwszy dzień podróży ostatecznie zakończono relaksem w basenie hotelowym.

Wyjazd na zawody został sfinansowany ze środków publicznych pochodzących ze budżetu Gminy Kołobrzeg udzielonych w formie dotacji na promocję sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

 1. 2018-09-28 (piątek) – dzień pierwszy: >>>> tutaj <<<<
 2. 2018-09-39 (sobota) – drugi pierwszy: >>>> tutaj <<<<
 3. 2018-09-30 (niedziela) – dzień trzeci >>>> tutaj <<<<

Miłego oglądania!

Tekst: Anna, Marek, Dawid

Zdjęcia: Anna, Marek.